16 Ocak 2016 Cumartesi

Olay Yerine İntikal 5


Elinde tarihi silinmiş bir yılbaşı gecesine ait parça, henüz ıslaktı. Doldurduğu mürekkebi kenara bırakırken ıslak parçayı da kuruması için balkon mermerine dayadı. Gündüzü mayalayıp geceye yoğurduğu öfkesini soğuk fırından çıkardı. Pişmanlığın yanık kokusuna karşı bir çıra da kendi tuttu. Adam, kendi ekseninde başka ünlemlerin şeceresini tutmadan tam önce, bulanık su dolu bardakta kendince bir boşluk bırakıp gitmişti. Ardından kadının iki kış öncesinden turşusunu kurduğu düşleri, vaktinde görülmediğinden kendini şehrin lağımına bıraktı. Arkasından iki tumturaklı kelime sarf edip üstüne sifonu çekse yeriydi. Olmadı.
Kadının, muhatap diye karşısına aldığı bardaktan çıkan çiğ ses, duvar kirişine, sonra parmak aralarına çarptı. Perdeye vuran gölgesi, sürünerek midesinden yukarı çıktığı sırada ruhunun karanlığına bir nehir dolusu geçmiş kustu. Gür saçlarına dolanan dallar, içini kemirdi, adamın yadigâr bıraktığı bardağı yerinden oynattı.


İzini sürdüğü ya da peşinden geldiği benliğinin, yolun sonunda hangi ben’le karşılaştığının bilincine çok uzaktı. Şimdi sardunyaların arasına kurulmuş bir salıncaktan kendisine bakıyordu. Hayatının müzikalinde ritmsiz bir müzik tutturmuş, yakalayamadığı hedefleri gri notalarda geziniyordu. Geçmişinin faili meçhulü öyle çoktu ki hepsini alıp bir satranç tahtasına dizse, sonra kendine karşı bir hamlede bulunsa kaybeden hangi ben’i olduğunun önemi dahi önemsizdi.


Büyüdükçe genişleyen düşünceleri arasında daha beteri ya da daha tatmin edici bir durum da söz konusu değildi. Aslolan, kabul görmüşlüğün esaretinde en çıkılır yolun hangi çıkmazda olduğunu kavrama çabasıydı. İçeriye bazen tanıdık yüzler giriyor, bazı parçaları oynatıyor olsa da bulunduğu durumu garipsememe ve buna hızla alışma konusunda kendisiyle daha önce bir uzlaşmaya varmıştı. Ancak bazı maddelerin değişmesi ya da yenilerinin eklenmesi için bir oturum talep etti. Aynanın karşısına bir sandalye çekti. O esnada adam destursuz gelir diye kapıya “lütfen rahatsız etmeyiniz” yazısını iliştirdi.

12 yorum:

 1. Hay parmakları öpülesi :) Çok sakindi bu olaylar olaylar olmadı. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu olayların gidişatı iyi değil sanırım:)

   Sil
  2. Bunu zaman gösterecek, her zaman kötü gidişatı kurtaracak bir hero çıkar hikayelerde :))

   Sil
  3. O zaman "Olay Yerinden Firar" olur hikaye :)

   Sil
 2. Gerçekten güzel yazıyorsun devamını bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum. Başlattığın hikaye etkinliğini yeni gördüm. Sizin hikayeyi de merakla bekliyorum.

   Sil
 3. Devamını da inşallah okurum.

  YanıtlaSil
 4. Ayıptır ama burda kesilir mi? (: Devamı ne zaman?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendinle konuşmak zaman alır diye burada kestim :) Zamanı ben de bilmiyorum aslına bakarsan. Ama çok sürmez. Çok teşekkür ederim yorumun ve vakit ayırdığın için.

   Sil
 5. Etkileyici bir yazı, devamını okumayı çok isterim :)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...