20 Kasım 2015 Cuma

Uçurtmayı Vurmasınlar- Barış'a Mektup

Demir kapılara takılır mı bilmeden yazıyorum bu mektubu sana. Hoş, şimdiye dek annenle çoktan çıkmışsınızdır oradan, değil mi? Hala içerdeysen ve bu mektup tele takılırsa tekrar yazarım. Büyük amcaların kızmayacağı şekilde… Hem artık büyüdüğün için anlayabilirsin de o büyük, karışık satırları. Anlamaman daha iyiydi aslında. Gerçek- düş karışımı dünyanda kendi gözünün ardını görmeden yaşayabilseydin keşke…

Adının anlamından uzak ve adına rağmen tutsak olabilecek kadar tezat bu yaşam. “Çocuklar yalan söylememeli. Onlar gerekli gereksiz yalanları bilmezler henüz” demişti ya İnci sana? Büyüyünce yalan söyledin mi? Söylerim demiştin o zaman İnci’ye ama ben sanmıyorum bunu yapabildiğini.

Çok istediğin bir şeyi getirsinler diye yine kuşlarla konuşuyor musun? Konuşsan da getirmiyorlar değil mi?

Sormuştun “vefa” iyi bir şey mi kötü bir şey mi diye. Bir de “kader” kelimesi çok düşündürmüş seni o vakitlerde. Bu iki kelime yüzünden içeri atılanlar görünce şaşıp kalmıştın. Çok küçüktün, nasıl anlatabilirlerdi ki sana oradaki büyüklerin. Koştuğunda kalbin hızlı attığında bunu göğsünde bir şey çalındığını sanacak kadar ürkektin o zamanlar.

Küçük ayaklarınla İnci’den önce avluya yetişemediğin gibi, ondan önce de çıkamadın rutubetli betondan belki ama kuş kanadına binip çayırlara gidecek, düşsel uçurtmalar uçuracak kadar özgürdün dünyanda. Bir de uçakları çok severdin.

Ne sevinmiştin avlu duvarının üzerinde süzülen uçurtmayı görünce. Vurmak istediklerinde onu “Vurmasınlar!” diye haykırışın yüreğimde yankılandı.


Ne uçurtmaları ne kuşları vursunlar ne de kitapları yırtsınlar… “Barış” çıksın artık soğuk betonlardan, güneş ısıtsın içini. Özgürce uçsun göklerde. Bir uçurtma gibi…Not: Bu yazı, kitabı okurken başkahramanla konuşabilseydim ona neler söyleyebilirdim düşüncesiyle ortaya çıktı. Hikâyenin ardından yaşananlar ve daha sonra filme uyarlanmasından bağımsız olarak sadece okurken hissettiklerimi anlatmak istedim. 

2 yorum:

 1. Okumadığım ama okumam gereken bir kitap daha hay cahiliğim kurusun. :((
  Özellikle yazdığın son "Barışla" ilgli olan kısım çok önemli ve çok güzel çok sevdim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavsiye ederim:) İnce bir kitap ama her cümlesi düşündürücü. Ayrıca sinemaya da uyarlanmış.

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...