6 Ekim 2015 Salı

Trabzon Sanat GünleriEkim ayının gelmesiyle birlikte güzel şeyler oluyor Trabzon'da.  Şehirde sanatın kokusunu alıyorsunuz caddelerden geçerken.  Bir kafede otururken ya da bir kitabevinin camekanında gözünüz bir afişe takılıyor istemsiz. Ben bu ayı daha şimdiden çok sevdim o yüzden. Tiyatrolar da perdelerini açıyor 8 Ekim'de Ziyaretçi oyunu ile. Sonra 15-18 Ekim'de Atapark Avşar Sinemaları'nda 15 film gösterime giriyor. 16 Ekim'de Cem Adrian konseri de var ki tüm hücrelerimde şölen başlıyor bunları düşününce.

Başka bir şey daha var şu sıra Trabzon'da olan. Şehrin önemli sanat kuruluşlarından Trabzon Sanatevi tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Trabzon Sanat Günleri başladı 3 Ekim'de.  10 Ekim'e kadar sürecek etkinlik, edebiyat, sinema, tiyatro, müzik alanından isimleri sanatseverlerle bir araya getiriyor. Söz konusu etkinliği diğerlerinden ayıran bir özellik var bir de. Bu yıl ilk defa Trabzon Sanat Günleri,  uluslararası olarak düzenleniyor. İran, Gürcistan ve Rusya'dan farklı sanat dallarında sanatçıların konser ve sergilerine katılma imkanı bulabiliyorsunuz. Açılış Gürcistan'dan Kanudosi Jazz Band  ile oldu. Bu tattan mahrum kalsam da 5 Ekim akşamı KTÜ Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi'nde  klasik Rus ezgileri ile kulağımın pasını atma imkanı buldum. Konserde IRINA ROMANOVSKAIA'nın sopranosuna  ELENA GAIDUK, piyanosu ile eşlik etti.  İki sanatçının sıcak tavırları beni etkilediği gibi izleyici koltuğunda yer alan diğer sanat tutkunlarına da aynı samimiyeti hissettirdiğine eminim.

Unutmadan belirteyim. Trabzon Sanatevi, Kalender kafe&Restorant, Ra Kitabevi, Derya Kitabevi, Akademi Kitabevi, Sonhaber Matbaacılık noktalarından konser biletlerini temin edebiliyorsunuz.


Demem o ki; kaçırmayacağımız güzel gelişmeler oluyor bu şehirde. Katılımlarımızla da daha güçlenecek bu etkinlikler elbette. Dünyayı güzelleştirmek için var sanat, kötü giden her şeyin karşısında insanı iyi yapan, iyileştiren... Yaşamak için bir sebep, güzel yaşamak için en doğru yol...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...