29 Ekim 2015 Perşembe

Kutlu Olsun!
Her doğum sancılıdır elbet. Ama sen, doğumların en sancılı ve kutlu olanı ile bundan doksan iki sene önce, nefes alıp vermeye başladın sana inanan bir halkın yüreğinde ve bu topraklar üzerinde. Varlığın, varlığımızın müsebbibidir. Kutlu olsun!
“Yemek sırasında : "Yarın Cumhuriyet ilân edeceğiz!" dedim. Orada bulunan arkadaşlar, hemen düşünceme katıldılar. Yemeği bitirdik. O dakikadan sonra, nasıl davranılacağı konusunda kısa bir program belirleyip arkadaşları görevlendirdim.
Belirlediğim programın ve verdiğim yönergenin uygulanışını göreceksiniz.
Baylar, görüyorsunuz ki, Cumhuriyet ilânına karar vermek için Ankara'da bulunan bütün arkadaşlarımı çağırmaya ve onlarla görüşme ve tartışmaya kesinlikle gerek görmedim. Çünkü onların gerçekte ve doğal olarak benimle bu konuda eş düşüncede olduklarından kuşkum yoktu. Oysa o sırada Ankara'da bulunmayan birtakım kimseler, yetkileri olmadan, kendilerine haber verilmeden ve oy ve onayları alınmadan Cumhuriyetin ilân edilmiş olmasını bir dargınlık ve ayrılma nedeni saydılar."Saygıdeğer arkadaşlar, dünya çapında önemli ve olağanüstü olaylar karşısında, saygıdeğer ulusumuzun gerçek öngörüş ve uyanıklığına değerli bir belge olan anayasamızın kimi maddelerini açıklamak için özel komisyonca yüksek kurulunuza önerilen yasa tasarısının kabulü dolayısıyla Türkiye Devleti'nin; gerçekten bütün dünyaca bilinen, bilinmesi gereken niteliği, uluslararası belli adıyla adlandırıldı. Bunun doğal bir gereği olmak üzere; bugüne değin doğrudan doğruya Meclis Başkanlığında bulundurduğunuz arkadaşınıza, yaptırdığınız görevi, Cumhurbaşkanı sanıyla yine aynı arkadaşınıza, bu güçsüz arkadaşınıza veriyorsunuz. Bu nedenle, şimdiye değin benim için gösterdiğiniz sevgi, içtenlik ve güveni bir kez daha göstermekle, yüksek değerbilirliğinizi tanıtlamış oluyorsunuz. Bundan dolayı yüce topluluğunuza ruhumun bütün içtenliğiyle ile teşekkür ederim."
"Baylar, yüzyıllardan beri Doğuda kıyıma ve haksızlığa uğramış ulusumuz; Türk ulusu, gerçekte, yaratılıştan gelen güzel niteliklerden yoksun sayılıyordu.
Son yıllarda ulusumuzun eylemsel olarak gösterdiği kavrayış, anlayış, kavrayış, kendisi için kötü sanıda bulunanların ne denli aymaz ve ne denli incelemeden uzak, görünüşe düşkün insanlar olduğunu pek güzel tanıtladı. Ulusumuz, taşıdığı nitelikleri ve değeri, hükumetin yeni adıyla, uygarlık dünyasına çok daha kolaylıkla göstermede başarılı olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti, dünya devletleri arasındaki yerine yaraşır olduğunu başarıyla tanıtlayacaktır.

Her zaman saygıdeğer arkadaşlarımın ellerine çok içtenlikle ve sıkı bir şekilde yapışarak onların kişiliğinden kendimi bir an bile ayrı görmeyerek çalışacağım. Ulusun sevgisini her zaman dayanılacak nokta sayarak hep birlikte ileriye gideceğiz. Türkiye Cumhuriyeti mutlu, başarılı ve üstünlük sağlamış olacaktır."
Baylar, Meclisçe Cumhuriyeti kabul kararı 29/30 Ekim 1923 gecesi saat 8.30'da verildi. On beş dakika sonra, yani 8.45'te Cumhurbaşkanı seçildi. Durum o gece bütün ülkeye bildirildi ve her yanda gece yarısından sonra, yüz bir kez top atılarak halka duyuruldu.
İlk Hükümeti İsmet Paşa’nın kurduğunu ve Meclis Başkanlığına Fethi Bey'in seçildiğini bilirsiniz.”*

*Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kaleminden, yakın tarihimizi aydınlatıcı benzersiz bir belge niteliğinde olan Nutuk'un,günümüz Türkçe'si ile araştırmacı, çevirmen ve yazar İsmet Zeki Eyüboğlu'nun 1999 basımlı derlemesinden alınmıştır.
4 yorum:

 1. Bu millet için kutlu olsun bu güzel gün...

  YanıtlaSil
 2. Mrrhaba blogunuzu bir saufada gordum takibe alacaktim lakin izleyiciler gorunmuyor takibe alamadim bloguma ugrayabilip kendinizi tanitrsanz donmem daha kolay olabilir hoscakalin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   İlginiz ve takibiniz için çok teşekkür ederim. Blogunuza mesajımı ilettim. Keyifli paylaşımlar..

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...